Product:
93701
Garden Shed South 2 / Warehouse Clearance
! Clearance Sale!From EUR 755.46 Prices excl. VAT plus shipping costs
EUR 1'092.43*
-30.85%
You save EUR 336.97
- Stock sale: Save € 540 now compared to the RRP: € 1,239.99
- 28mm log construction with 6-plus corner connection
- Made of high-quality Nordic spruce
- Gable roof made of solid wood
- Double hinged door with coloured beard lock
- Floor and roof covering optionally available (not included)
Stock sale: Save €400 now compared to the RRP: €1,299.99
The log house is made of 28 mm thick wall planks made of Nordic spruce in classic trestle plank construction and thus ensures a simple construction and a very stable construction. In this construction method, the wall planks are stacked in turn, starting with half a plank for a smooth and stable support, and then screwed together. Our patented 6-plus corner connection guarantees very high rain and wind resistance. The pre-drilled holes for screwing the logs in the corner joints are prefabricated at the factory and reduce the installation time enormously. The gable roof is made of solid wood. The front roof overhang of 86 mm also effectively protects the entrance area. The floor area is 4.01 sqm with an enclosed space of 8.33 cbm. With a side height of 194 cm and a ridge height of 229.4 cm, the garden shed offers optimal use of space. The garden house without extensions has a base dimension of 229.8 cm x 174.8 cm. In the case of log houses, there is also the dimension of the protruding log heads. Floor beams provide protection from below and are placed under the garden shed. The boiler pressure impregnation of the floor beams already protects them from the effects of the weather and wood-decomposing fungi. With its generous dimensions and solid wood frame, the practical and pre-assembled door ensures easy access to the garden shed and effectively secures the contents from unauthorized access. The glazing of the light cutouts ensures generous daylight.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 247 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 192 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 Rolls |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 Packages |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 196 cm |
| Roof type: | Solid wood |
| Passage dimension width: | 140 |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 229.5 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 225 cm |
| Inner dimension depth: | 169 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cichlid lock with 2 keys |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 230 cm |
| Depth plinth: | 175 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 8.3 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3850x1170x550x499 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Product:
93701
Garden Shed South 2 / Warehouse Clearance
! Clearance Sale!Delivery time: approx. 4 weeks
- Stock sale: Save € 540 now compared to the RRP: € 1,239.99
- 28mm log construction with 6-plus corner connection
- Made of high-quality Nordic spruce
- Gable roof made of solid wood
- Double hinged door with coloured beard lock
- Floor and roof covering optionally available (not included)
Basic
External dimensions W x D
247 cm x 192 cm
Ridge height
229.5 cm
Base
4 m²
Material
Nordic Spruce
Enclosed space
8.3 m³
Wall thickness
28 mm
Stock sale: Save €400 now compared to the RRP: €1,299.99
The log house is made of 28 mm thick wall planks made of Nordic spruce in classic trestle plank construction and thus ensures a simple construction and a very stable construction. In this construction method, the wall planks are stacked in turn, starting with half a plank for a smooth and stable support, and then screwed together. Our patented 6-plus corner connection guarantees very high rain and wind resistance. The pre-drilled holes for screwing the logs in the corner joints are prefabricated at the factory and reduce the installation time enormously. The gable roof is made of solid wood. The front roof overhang of 86 mm also effectively protects the entrance area. The floor area is 4.01 sqm with an enclosed space of 8.33 cbm. With a side height of 194 cm and a ridge height of 229.4 cm, the garden shed offers optimal use of space. The garden house without extensions has a base dimension of 229.8 cm x 174.8 cm. In the case of log houses, there is also the dimension of the protruding log heads. Floor beams provide protection from below and are placed under the garden shed. The boiler pressure impregnation of the floor beams already protects them from the effects of the weather and wood-decomposing fungi. With its generous dimensions and solid wood frame, the practical and pre-assembled door ensures easy access to the garden shed and effectively secures the contents from unauthorized access. The glazing of the light cutouts ensures generous daylight.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 247 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 192 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 Rolls |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 Packages |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 196 cm |
| Roof type: | Solid wood |
| Passage dimension width: | 140 |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 229.5 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 225 cm |
| Inner dimension depth: | 169 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cichlid lock with 2 keys |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 230 cm |
| Depth plinth: | 175 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 8.3 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3850x1170x550x499 |
| Wall thickness: | 28 mm |