Garden Shed South 2 / Warehouse Clearance
Karibu Garden house "South 2" gable roof- Stock sale: Save €400 now compared to the RRP: €1,299.99
- 28mm log construction with 6-plus corner connection
- Made of high-quality Nordic spruce
- Gable roof made of solid wood
- Double hinged door with coloured beard lock
- Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 247 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 192 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 196 cm |
| Roof type: | Solid wood |
| Passage dimension width: | 140 |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 229.5 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 225 cm |
| Inner dimension depth: | 169 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cichlid lock with 2 keys |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 230 cm |
| Depth plinth: | 175 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 8.3 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3850x1170x550x499 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.
Garden Shed South 2 / Warehouse Clearance
Karibu Garden house "South 2" gable roofDelivery time: approx. 2 weeks
- Stock sale: Save €400 now compared to the RRP: €1,299.99
- 28mm log construction with 6-plus corner connection
- Made of high-quality Nordic spruce
- Gable roof made of solid wood
- Double hinged door with coloured beard lock
- Floor and roof covering optionally available (not included)
Basic
| Outer dimension width: | 247 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 192 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 196 cm |
| Roof type: | Solid wood |
| Passage dimension width: | 140 |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 229.5 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 225 cm |
| Inner dimension depth: | 169 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cichlid lock with 2 keys |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 230 cm |
| Depth plinth: | 175 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 8.3 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3850x1170x550x499 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.