Karibu small garden house "sales house 1" gable roof made of wood
A wide window in the front, a 19 cm deep counter, a spacious interior and easy installation . These characteristics describe our sales house. Whether as a bar in your garden or as a stand in public, the sales store offers you a lot of design freedom.
With a Internal dimensions from 257 x 174 cm the house offers plenty of space for individual furnishings. A Ridge height from 241 cm allows for a comfortable stand inside. The sales house is located in natural and can thus be can be freely designed according to one's own ideas and wishes . The Windows in the front has a Width from 159 cm and a Height from 75 cm .
You can get inside via a Single leaf door , which are integrated into both the Inserted into the back and side wall of the house . To protect the house from unauthorized intrusion, the door is equipped with a Security Raids secured. The window can be equipped with a Shutters and a Locking bolt from the inside closed.
The sales house consists of 19 mm strong, Nordic spruce wood . Through the pre-assembled elements is a simple and Quick installation possible. Due to these features, our sales house 1 offers plenty of space for unlimited possibilities.
| Outer dimension width: | 265 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 182 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 Packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 290 cm |
| Roof area: | 6.56 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 20° |
| Roof depth: | 216 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 78 cm |
| Passage dimension height: | 174 cm |
| Ridge height: | 241 cm |
| Base: | 4.65 m² |
| Inner dimension width: | 257 cm |
| Inner dimension depth: | 174 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Locking latch inside |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 189 cm |
| Width of the base: | 261 cm |
| Depth plinth: | 178 cm |
| Door height: | 175.5 cm |
| Enclosed space: | 9.62 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2200x1000x560x318 |
| Wall thickness: | 19 mm |
Karibu small garden house "sales house 1" gable roof made of wood
Delivery time: approx. 4 weeks
A wide window in the front, a 19 cm deep counter, a spacious interior and easy installation . These characteristics describe our sales house. Whether as a bar in your garden or as a stand in public, the sales store offers you a lot of design freedom.
With a Internal dimensions from 257 x 174 cm the house offers plenty of space for individual furnishings. A Ridge height from 241 cm allows for a comfortable stand inside. The sales house is located in natural and can thus be can be freely designed according to one's own ideas and wishes . The Windows in the front has a Width from 159 cm and a Height from 75 cm .
You can get inside via a Single leaf door , which are integrated into both the Inserted into the back and side wall of the house . To protect the house from unauthorized intrusion, the door is equipped with a Security Raids secured. The window can be equipped with a Shutters and a Locking bolt from the inside closed.
The sales house consists of 19 mm strong, Nordic spruce wood . Through the pre-assembled elements is a simple and Quick installation possible. Due to these features, our sales house 1 offers plenty of space for unlimited possibilities.
| Outer dimension width: | 265 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 182 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 Packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 290 cm |
| Roof area: | 6.56 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 20° |
| Roof depth: | 216 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 78 cm |
| Passage dimension height: | 174 cm |
| Ridge height: | 241 cm |
| Base: | 4.65 m² |
| Inner dimension width: | 257 cm |
| Inner dimension depth: | 174 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Locking latch inside |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 189 cm |
| Width of the base: | 261 cm |
| Depth plinth: | 178 cm |
| Door height: | 175.5 cm |
| Enclosed space: | 9.62 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2200x1000x560x318 |
| Wall thickness: | 19 mm |