Product:
70609
Sauna house Amira natural / stock sale
From EUR 5,546.21 Prices excl. VAT plus shipping costs
Stock sale: Save € 2,050 now compared to the RRP: € 6,249
With an impressive Wall thickness of 73 mm our sauna houses offer excellent insulation, which guarantees you a pleasant sauna experience in every season. The element design allows for easy assembly and ensures a robust and durable construction: With a total size of 217 cm x 429 cm, it offers enough space for undisturbed wellness hours in your own garden. The sauna room is of course also sufficiently sized with an area of 204 cm x 204 cm. Inside, 3 sauna benches offer space for relaxation. The shapely and practical roof provides weather protection from above.
Access to the sauna house is via a Terrace with KDI planking . From there, the Aluminum sliding door made of high-quality 5mm thick, clear toughened safety glass. Through the Brush seal minimises the penetration of wind, dust, dirt and, for example, insects past the powder-coated anthracite grey door frame. The sliding door can be opened by a Cylinder lock be concluded.
Ensure the necessary distance to the ground pressure-impregnated floor beams . The wall boards and the tongue and groove boards of the floor are mounted on these. A stove protection grille and all necessary screws and fittings as well as informative installation instructions are of course also included.
Hint: Mirror-inverted mounting possible (windows in the side can also be mounted on the other side)
Hint: Roof covering and sauna heater technology optionally available
Hint: Heat-resistant silicone cables/connection cables not included
Hint: Heat-resistant silicone cables/connection cables not included
| Construction: | Pre-assembled elements |
|---|---|
| Number of benches: | 3 pcs. |
| Outer dimension width: | 220 cm |
| External dimensions depth: | 429 cm |
| Bank 1 Depth: | 57 cm |
| Bench 2 Depth: | 57 cm |
| Bank 3 Depth: | 57 cm |
| Bench Material: | Aspen |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 Rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof area: | 10.4 m² |
| Roof shape: | Flat roof |
| Passage dimension width: | 90 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Entry Type: | Front entry |
| Color: | Natural |
| Window width : | 122 cm |
| Window height : | 42 cm |
| Ridge height: | 244 cm |
| Floor type: | Solid wood |
| Base: | 9.2 m² |
| Inner Dimensions Width Overall: | 204 cm |
| Inner dimensions width sauna: | 204 cm |
| Inner dimensions width vestibule: | 204 cm |
| Inner dimensions height overall: | 214 cm |
| Interior dimensions height sauna: | 191 cm |
| Interior dimensions height vestibule: | 214 cm |
| Inner Dimensions Depth Total: | 342 cm |
| Interior dimensions depth sauna: | 204 cm |
| Inner dimensions depth vestibule: | 135 cm |
| Berths: | 3 |
| Material: | Nordic Spruce |
| Furnace protection width: | 60 cm |
| Furnace protection height: | 80 cm |
| Furnace Guard Material: | Nordic Spruce |
| Furnace protection depth: | 51 cm |
| Sauna roof construction: | Pre-assembled elements |
| Sauna roof insulation: | Mineral wool |
| Height: | 244 cm |
| Seats: | 5 |
| Mirrorable: | yes |
| Door Width: | 196 cm |
| Door height: | 200 cm |
| Door Lock: | Cylinder lock with 2 keys |
| Door Type: | Sliding door |
| Door opening direction: | can be posted on the right and left |
| Enclosed space: | 20.9 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2100x1100x300x157 385x290x140x18 560x460x460x17 325x240x120x1,5, 4310x1210x1180x950 |
| Anteroom m²: | 2.75 m² |
| Wall thickness: | 73 mm |
Product:
70609
Sauna house Amira natural / stock sale
Delivery time: approx. 7 weeks
Stock sale: Save € 2,050 now compared to the RRP: € 6,249
With an impressive Wall thickness of 73 mm our sauna houses offer excellent insulation, which guarantees you a pleasant sauna experience in every season. The element design allows for easy assembly and ensures a robust and durable construction: With a total size of 217 cm x 429 cm, it offers enough space for undisturbed wellness hours in your own garden. The sauna room is of course also sufficiently sized with an area of 204 cm x 204 cm. Inside, 3 sauna benches offer space for relaxation. The shapely and practical roof provides weather protection from above.
Access to the sauna house is via a Terrace with KDI planking . From there, the Aluminum sliding door made of high-quality 5mm thick, clear toughened safety glass. Through the Brush seal minimises the penetration of wind, dust, dirt and, for example, insects past the powder-coated anthracite grey door frame. The sliding door can be opened by a Cylinder lock be concluded.
Ensure the necessary distance to the ground pressure-impregnated floor beams . The wall boards and the tongue and groove boards of the floor are mounted on these. A stove protection grille and all necessary screws and fittings as well as informative installation instructions are of course also included.
Hint: Mirror-inverted mounting possible (windows in the side can also be mounted on the other side)
Hint: Roof covering and sauna heater technology optionally available
Hint: Heat-resistant silicone cables/connection cables not included
Hint: Heat-resistant silicone cables/connection cables not included
| Construction: | Pre-assembled elements |
|---|---|
| Number of benches: | 3 pcs. |
| Outer dimension width: | 220 cm |
| External dimensions depth: | 429 cm |
| Bank 1 Depth: | 57 cm |
| Bench 2 Depth: | 57 cm |
| Bank 3 Depth: | 57 cm |
| Bench Material: | Aspen |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 3 Rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof area: | 10.4 m² |
| Roof shape: | Flat roof |
| Passage dimension width: | 90 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Entry Type: | Front entry |
| Color: | Natural |
| Window width : | 122 cm |
| Window height : | 42 cm |
| Ridge height: | 244 cm |
| Floor type: | Solid wood |
| Base: | 9.2 m² |
| Inner Dimensions Width Overall: | 204 cm |
| Inner dimensions width sauna: | 204 cm |
| Inner dimensions width vestibule: | 204 cm |
| Inner dimensions height overall: | 214 cm |
| Interior dimensions height sauna: | 191 cm |
| Interior dimensions height vestibule: | 214 cm |
| Inner Dimensions Depth Total: | 342 cm |
| Interior dimensions depth sauna: | 204 cm |
| Inner dimensions depth vestibule: | 135 cm |
| Berths: | 3 |
| Material: | Nordic Spruce |
| Furnace protection width: | 60 cm |
| Furnace protection height: | 80 cm |
| Furnace Guard Material: | Nordic Spruce |
| Furnace protection depth: | 51 cm |
| Sauna roof construction: | Pre-assembled elements |
| Sauna roof insulation: | Mineral wool |
| Height: | 244 cm |
| Seats: | 5 |
| Mirrorable: | yes |
| Door Width: | 196 cm |
| Door height: | 200 cm |
| Door Lock: | Cylinder lock with 2 keys |
| Door Type: | Sliding door |
| Door opening direction: | can be posted on the right and left |
| Enclosed space: | 20.9 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2100x1100x300x157 385x290x140x18 560x460x460x17 325x240x120x1,5, 4310x1210x1180x950 |
| Anteroom m²: | 2.75 m² |
| Wall thickness: | 73 mm |