Karibu small garden house "Theres 3" gable roof with extension/terrace modern made of wood in nature
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- The door can also be installed in the side of Theres 3 and 7
- The optional attic conversion can be mounted on both gable sides
- In house Theres 3, the attic conversion element is 2.60 m long and in house Theres 7, the attic conversion element is 3.20 m long
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
One garden house - many possibilities!
The garden house Theres 3 has an external dimension of 244 x 244 cm. The classic gable roof gives the garden house its beautiful, classic look. The modern double-leaf door with 3 light cut-outs per door leaf allows plenty of daylight to enter the interior of the garden house. It is completed with the included Cylinder lock including 3 keys. The roof is protected by optional roof shingles or bitumen roofing membranes, so you can enjoy the garden house for a long time.
Optionally, the garden house can be N Unchanged or factory in T erragrau treated. In addition, you can optionally choose one or two Roof conversion elements to the garden house. This extension roof visually merges seamlessly into the house. This creates additional space that can be used as storage space or covered terrace, for example.
In addition, the door of the Theres 3 can also be inserted into the side, so the garden house can be individual .
The optional roof extension element is 2.60 m long and can be mounted on both gable sides.
Hint: Flooring and roofing available as an option (not included in the scope of delivery of the house).
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 244 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 4 packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 8.00 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 288 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 170 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 242 cm |
| Base: | 5.76 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 234 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 204 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 240 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 12.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2350x1170x570x405 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Karibu small garden house "Theres 3" gable roof with extension/terrace modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 4 weeks
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- The door can also be installed in the side of Theres 3 and 7
- The optional attic conversion can be mounted on both gable sides
- In house Theres 3, the attic conversion element is 2.60 m long and in house Theres 7, the attic conversion element is 3.20 m long
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
Basic
One garden house - many possibilities!
The garden house Theres 3 has an external dimension of 244 x 244 cm. The classic gable roof gives the garden house its beautiful, classic look. The modern double-leaf door with 3 light cut-outs per door leaf allows plenty of daylight to enter the interior of the garden house. It is completed with the included Cylinder lock including 3 keys. The roof is protected by optional roof shingles or bitumen roofing membranes, so you can enjoy the garden house for a long time.
Optionally, the garden house can be N Unchanged or factory in T erragrau treated. In addition, you can optionally choose one or two Roof conversion elements to the garden house. This extension roof visually merges seamlessly into the house. This creates additional space that can be used as storage space or covered terrace, for example.
In addition, the door of the Theres 3 can also be inserted into the side, so the garden house can be individual .
The optional roof extension element is 2.60 m long and can be mounted on both gable sides.
Hint: Flooring and roofing available as an option (not included in the scope of delivery of the house).
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 244 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 4 packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 8.00 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 288 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 170 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 242 cm |
| Base: | 5.76 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 234 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 204 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 240 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 12.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2350x1170x570x405 |
| Wall thickness: | 28 mm |