Karibu Garden house "Talkau 8" gable roof approx. 3x3m (3.04x3.04m) modern made of wood in nature
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Including underlay made of pressure-impregnated wood
- Flooring optionally available (not included)
28 mm plug-in/screw system, gable roof, made of Nordic spruce. This is how the Talkau 8 garden house can be described quickly and accurately. The house is available in the colour terra grey and in natural. This gives you the opportunity to adapt your garden house perfectly to your garden ambience. Whether classic painting or direct use, the Talkau garden house is suitable for every taste. The gable roof with a roof area of 12.3 m² completes the overall picture. With external dimensions of (WxD) 304 x 304 cm, the house offers you plenty of usable space. Whether as an equipment room or for sports equipment? This decision is entirely up to you. The spacious double wing door with three light cut-outs ensures a bright interior, which is effectively protected against unauthorised entry by a cylinder lock including three keys. Let your creativity run wild and design your garden house according to your needs with the right accessories. The roof overhang of 17 cm at the front, 15 cm at the sides and 13 cm at the back protects the walls from direct precipitation. From below, pressure-impregnated floor beams protect the house from rising moisture. The Talkau 8 garden shed is a real all-rounder for your garden.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 304 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 6 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 5 Packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 330 cm |
| Roof area: | 11 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 330 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 238 cm |
| Base: | 9 m² |
| Inner dimension width: | 295 cm |
| Inner dimension depth: | 295 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 300 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 19.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3100x1180x510x496 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Karibu Garden house "Talkau 8" gable roof approx. 3x3m (3.04x3.04m) modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 5 weeks
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Including underlay made of pressure-impregnated wood
- Flooring optionally available (not included)
Basic
28 mm plug-in/screw system, gable roof, made of Nordic spruce. This is how the Talkau 8 garden house can be described quickly and accurately. The house is available in the colour terra grey and in natural. This gives you the opportunity to adapt your garden house perfectly to your garden ambience. Whether classic painting or direct use, the Talkau garden house is suitable for every taste. The gable roof with a roof area of 12.3 m² completes the overall picture. With external dimensions of (WxD) 304 x 304 cm, the house offers you plenty of usable space. Whether as an equipment room or for sports equipment? This decision is entirely up to you. The spacious double wing door with three light cut-outs ensures a bright interior, which is effectively protected against unauthorised entry by a cylinder lock including three keys. Let your creativity run wild and design your garden house according to your needs with the right accessories. The roof overhang of 17 cm at the front, 15 cm at the sides and 13 cm at the back protects the walls from direct precipitation. From below, pressure-impregnated floor beams protect the house from rising moisture. The Talkau 8 garden shed is a real all-rounder for your garden.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 304 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 6 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 5 Packages |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 330 cm |
| Roof area: | 11 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 330 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 238 cm |
| Base: | 9 m² |
| Inner dimension width: | 295 cm |
| Inner dimension depth: | 295 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 300 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 19.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3100x1180x510x496 |
| Wall thickness: | 28 mm |