Garden Shed Kolbin 6 XXL (Extra High Door) + 3.20m Extension Roof
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Exclusive look: The extension roof can be mounted on both sides of the house
The garden house Kolbin 6 with 3.20m wide extension roof , an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A big feature is the extra high door with a passage height of 193 cm and the 3.20m wide extension roof, which offers you even more options for storage. This way you can quickly and easily protect your garden tools, furniture or the like from the weather and enjoy them for even longer
The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden shed from the weather with our optionally available self-adhesive roofing film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. The house is not only suitable as a shelter, but also as a cozy, sheltered space in your own garden.
The extension roof can be mounted on both sides of the house.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included in the scope of delivery of the house)!
| Outer dimension width: | 274 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 274 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 6 rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 612 cm |
| Roof area: | 18.8 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 303 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Terra Grey |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 7 m² |
| Inner dimension width: | 264 cm |
| Inner dimension depth: | 264 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 270 cm |
| Depth plinth: | 270 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 16.7 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |
Garden Shed Kolbin 6 XXL (Extra High Door) + 3.20m Extension Roof
Delivery time: approx. 4 weeks
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Exclusive look: The extension roof can be mounted on both sides of the house
Basic
The garden house Kolbin 6 with 3.20m wide extension roof , an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A big feature is the extra high door with a passage height of 193 cm and the 3.20m wide extension roof, which offers you even more options for storage. This way you can quickly and easily protect your garden tools, furniture or the like from the weather and enjoy them for even longer
The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden shed from the weather with our optionally available self-adhesive roofing film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. The house is not only suitable as a shelter, but also as a cozy, sheltered space in your own garden.
The extension roof can be mounted on both sides of the house.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included in the scope of delivery of the house)!
| Outer dimension width: | 274 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 274 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 6 rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 612 cm |
| Roof area: | 18.8 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 303 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Terra Grey |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 7 m² |
| Inner dimension width: | 264 cm |
| Inner dimension depth: | 264 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 270 cm |
| Depth plinth: | 270 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 16.7 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |