Karibu small garden house "Kolbin 3 XXL (Extra High Door)" monopitch roof modern made of wood in nature
- Garden house with XXL Door and a Passage dimension of 193 cm
- Extra high interior height:
without floor: 228 cm to the lower edge of the roof board / 214 cm to the lower edge of the rafter
with floor: 222 cm to the lower edge of the roof board / 208 cm to the lower edge of the rafter - Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
The Kolbin 3 XXL garden shed, an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A great special feature is the extra-high door with a passage height of 193 cm. The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden house with a roof area of 7.3 m² from the weather with our optionally available self-adhesive roof film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. Design your garden stylishly with the attractive monopitch roof house Kolbin 3 XXL.
Hint: Flooring and roofing optionally available
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 244 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 2 rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 276 cm |
| Roof area: | 7.3 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 273 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 5.5 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 234 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 240 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 13.4 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |
Karibu small garden house "Kolbin 3 XXL (Extra High Door)" monopitch roof modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 4 weeks
- Garden house with XXL Door and a Passage dimension of 193 cm
- Extra high interior height:
without floor: 228 cm to the lower edge of the roof board / 214 cm to the lower edge of the rafter
with floor: 222 cm to the lower edge of the roof board / 208 cm to the lower edge of the rafter - Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
Basic
The Kolbin 3 XXL garden shed, an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A great special feature is the extra-high door with a passage height of 193 cm. The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden house with a roof area of 7.3 m² from the weather with our optionally available self-adhesive roof film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. Design your garden stylishly with the attractive monopitch roof house Kolbin 3 XXL.
Hint: Flooring and roofing optionally available
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 244 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 2 rolls |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 276 cm |
| Roof area: | 7.3 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 273 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 5.5 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 234 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 240 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 13.4 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |