Karibu small garden house "Kolbin 1 XXL (Extra high door)" monopitch roof approx. 2x2m (2.04x2.04m) modern made of wood in nature
- Garden house with XXL Door and a Passage dimension of 193 cm
- Extra high interior height:
without floor: 228 cm to the lower edge of the roof board / 214 cm to the lower edge of the rafter
with floor: 222 cm to the lower edge of the roof board / 208 cm to the lower edge of the rafter - Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
The Kolbin 1 XXL garden shed, an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A great special feature is the extra-high door with a passage height of 193 cm. The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden house with a roof area of 5.3 m² from the weather with our optionally available self-adhesive roof film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. Design your garden stylishly with the attractive monopitch roof house Kolbin 1 XXL.
Hint: Flooring and roofing optionally available
| Outer dimension width: | 204 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 204 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 2 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 236 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 232 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 194 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 200 cm |
| Depth plinth: | 200 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 9.2 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.
Karibu small garden house "Kolbin 1 XXL (Extra high door)" monopitch roof approx. 2x2m (2.04x2.04m) modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 2 weeks
- Garden house with XXL Door and a Passage dimension of 193 cm
- Extra high interior height:
without floor: 228 cm to the lower edge of the roof board / 214 cm to the lower edge of the rafter
with floor: 222 cm to the lower edge of the roof board / 208 cm to the lower edge of the rafter - Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
Basic
The Kolbin 1 XXL garden shed, an attractive monopitch roof in two colours. The 28 mm monopitch roof house made of Nordic spruce wood with plug-and-screw system is available in both terra grey and natural. A great special feature is the extra-high door with a passage height of 193 cm. The house also impresses with its durability thanks to the 28 mm thick wall planks. The double hinged door with three light cut-outs per door leaf and cylinder lock protects the garden house from unauthorised entry. You can effectively protect the roof of the garden house with a roof area of 5.3 m² from the weather with our optionally available self-adhesive roof film. Your items inside the house are protected from below by an optionally available floor and by pressure-impregnated floor beams included in the scope of delivery. Design your garden stylishly with the attractive monopitch roof house Kolbin 1 XXL.
Hint: Flooring and roofing optionally available
| Outer dimension width: | 204 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 204 cm |
| Requirements for roof foil (pcs.): | 2 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 236 cm |
| Roof area: | 5.3 m² |
| Roof shape: | Shed roof |
| Roof pitch: | 3° |
| Roof depth: | 232 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 193 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 244 cm |
| Base: | 4 m² |
| Inner dimension width: | 194 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 227 cm |
| Width of the base: | 200 cm |
| Depth plinth: | 200 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 198 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 9.2 m³ |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.