Karibu small garden house "sales house 2" gable roof made of wood
- A wide sales opening in the front
- 19 cm deep counter
- Spacious interior
- Easy installation
A wide window in the front, a 19 cm deep counter, a spacious interior and easy installation . These characteristics describe our sales house 2. Whether as a bar in your garden or as a stand in public, the sales store offers you a lot of design freedom.
With a Internal dimensions from 304 x 202 cm the house offers plenty of space for individual furnishings. A Ridge height from 248 cm allows for a comfortable stand inside. The sales house is located in natural and can thus be can be freely designed according to one's own ideas and wishes . The Windows in the front has a Width from 198 cm and a Height from 75 cm .
You can get inside via a Single leaf door , which are integrated into both the Back and side wall of the house. To protect the house from unauthorized intrusion, the door is equipped with a Security Raids secured. The window can be equipped with a Shutters and a Latch from the inside closed.
The sales house consists of 19 mm strong, Nordic spruce wood . Through the pre-assembled elements is a simple and Quick installation possible. Due to these characteristics, our sales house 2 offers plenty of space for unlimited possibilities.
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 202 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 5 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 4 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 329 cm |
| Roof area: | 8.8 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 20° |
| Roof depth: | 253 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 78 cm |
| Passage dimension height: | 174 cm |
| Ridge height: | 248 cm |
| Base: | 6.1 m² |
| Inner dimension width: | 295 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Security Raids |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 189 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 198 cm |
| Door height: | 175.5 cm |
| Enclosed space: | 12.6 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2200x1000x620x376 |
| Wall thickness: | 19 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.
Karibu small garden house "sales house 2" gable roof made of wood
Delivery time: approx. 2 weeks
- A wide sales opening in the front
- 19 cm deep counter
- Spacious interior
- Easy installation
Basic
A wide window in the front, a 19 cm deep counter, a spacious interior and easy installation . These characteristics describe our sales house 2. Whether as a bar in your garden or as a stand in public, the sales store offers you a lot of design freedom.
With a Internal dimensions from 304 x 202 cm the house offers plenty of space for individual furnishings. A Ridge height from 248 cm allows for a comfortable stand inside. The sales house is located in natural and can thus be can be freely designed according to one's own ideas and wishes . The Windows in the front has a Width from 198 cm and a Height from 75 cm .
You can get inside via a Single leaf door , which are integrated into both the Back and side wall of the house. To protect the house from unauthorized intrusion, the door is equipped with a Security Raids secured. The window can be equipped with a Shutters and a Latch from the inside closed.
The sales house consists of 19 mm strong, Nordic spruce wood . Through the pre-assembled elements is a simple and Quick installation possible. Due to these characteristics, our sales house 2 offers plenty of space for unlimited possibilities.
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 202 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 5 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 4 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 329 cm |
| Roof area: | 8.8 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 20° |
| Roof depth: | 253 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 78 cm |
| Passage dimension height: | 174 cm |
| Ridge height: | 248 cm |
| Base: | 6.1 m² |
| Inner dimension width: | 295 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Security Raids |
| Snow load: | 75 kg/m² |
| Height: | 189 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 198 cm |
| Door height: | 175.5 cm |
| Enclosed space: | 12.6 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2200x1000x620x376 |
| Wall thickness: | 19 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.