Karibu Garden house "Theres 7" gable roof approx. 3x3m (3.04x3.04m) with extension/terrace modern made of wood in nature
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
One garden house - many possibilities!
The garden house Theres 7 has an external dimension of 304 x 304 cm. The classic gable roof gives the garden house its beautiful, classic look. The modern double-leaf door with 3 light cut-outs per door leaf allows plenty of daylight to enter the interior of the garden house. It is completed with the included Cylinder lock including 3 keys. The roof is protected by optional roof shingles or bitumen roofing membranes, so you can enjoy the garden house for a long time.
Optionally, the garden house can be N Unchanged or factory in T erragrau treated. In addition, you can optionally choose one or two Roof conversion elements to the garden house. This extension roof visually merges seamlessly into the house. This creates additional space that can be used as storage space or covered terrace, for example.
In addition, the door of Theres 7 can also be inserted into the side, so the garden house can be individual .
The optional roof extension element is 3.20 m long and can be mounted on both gable sides.
Hint: Flooring optionally available (not included in the scope of delivery of the house).
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 304 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 8 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 5 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 337 cm |
| Roof area: | 12.1 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 348 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 170 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 250 cm |
| Base: | 8.65 m² |
| Inner dimension width: | 294 cm |
| Inner dimension depth: | 294 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 204 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 300 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 19.4 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3400x1170x600x557 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.
Karibu Garden house "Theres 7" gable roof approx. 3x3m (3.04x3.04m) with extension/terrace modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 2 weeks
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- The corner joints provide protection from wind and rain
- Door glazing made of shatterproof art glass
Basic
One garden house - many possibilities!
The garden house Theres 7 has an external dimension of 304 x 304 cm. The classic gable roof gives the garden house its beautiful, classic look. The modern double-leaf door with 3 light cut-outs per door leaf allows plenty of daylight to enter the interior of the garden house. It is completed with the included Cylinder lock including 3 keys. The roof is protected by optional roof shingles or bitumen roofing membranes, so you can enjoy the garden house for a long time.
Optionally, the garden house can be N Unchanged or factory in T erragrau treated. In addition, you can optionally choose one or two Roof conversion elements to the garden house. This extension roof visually merges seamlessly into the house. This creates additional space that can be used as storage space or covered terrace, for example.
In addition, the door of Theres 7 can also be inserted into the side, so the garden house can be individual .
The optional roof extension element is 3.20 m long and can be mounted on both gable sides.
Hint: Flooring optionally available (not included in the scope of delivery of the house).
| Outer dimension width: | 304 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 304 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 8 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 5 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 8 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 337 cm |
| Roof area: | 12.1 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 348 cm |
| Roof type: | Solid wood roof |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 170 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 250 cm |
| Base: | 8.65 m² |
| Inner dimension width: | 294 cm |
| Inner dimension depth: | 294 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 204 cm |
| Width of the base: | 300 cm |
| Depth plinth: | 300 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 19.4 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 3400x1170x600x557 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.