Karibu Garden house "Talkau 3" gable roof modern made of wood in nature
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Incl. underlay made of pressure-impregnated wood
28 mm plug-in/screw system, gable roof, made of Nordic spruce. This is how the Talkau 3 garden house can be described quickly and accurately. The house is available in the colour terra grey and in natural. This gives you the opportunity to adapt your garden house perfectly to your garden ambience. Whether classic painting or direct use, the Talkau garden house is suitable for every taste. The gable roof with a roof area of 6.7 m² completes the overall picture. With external dimensions of (WxD) 234 x 194 cm, the house offers you a lot of usable space. Whether as an equipment room or for sports equipment? This decision is entirely up to you. The spacious double wing door with three light cut-outs ensures a bright interior, which is effectively protected against unauthorised entry by a cylinder lock including three keys. Let your creativity run wild and design your garden house according to your needs with the right accessories. An add-on cabinet for small garden tools, a pitched roof for firewood or a floor. The garden house can be furnished and expanded as desired. The roof overhang of 17 cm at the front, 15 cm at the sides and 17 cm at the rear provides protection for the walls from direct precipitation. From below, pressure-impregnated floor beams protect the house from rising moisture. The Talkau 3 garden shed is a real all-rounder for your garden.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 204 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 6.4 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 234 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 230 cm |
| Base: | 4.8 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 200 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 10.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2400x1170x470x355 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.
Karibu Garden house "Talkau 3" gable roof modern made of wood in nature
Delivery time: approx. 4 weeks
- Garden house made of high-quality Nordic spruce with water-repellent profiling
- Cylinder lock with 3 keys secures the garden house from unauthorized access from the outside
- Door glazing made of shatterproof art glass
- Incl. underlay made of pressure-impregnated wood
Basic
28 mm plug-in/screw system, gable roof, made of Nordic spruce. This is how the Talkau 3 garden house can be described quickly and accurately. The house is available in the colour terra grey and in natural. This gives you the opportunity to adapt your garden house perfectly to your garden ambience. Whether classic painting or direct use, the Talkau garden house is suitable for every taste. The gable roof with a roof area of 6.7 m² completes the overall picture. With external dimensions of (WxD) 234 x 194 cm, the house offers you a lot of usable space. Whether as an equipment room or for sports equipment? This decision is entirely up to you. The spacious double wing door with three light cut-outs ensures a bright interior, which is effectively protected against unauthorised entry by a cylinder lock including three keys. Let your creativity run wild and design your garden house according to your needs with the right accessories. An add-on cabinet for small garden tools, a pitched roof for firewood or a floor. The garden house can be furnished and expanded as desired. The roof overhang of 17 cm at the front, 15 cm at the sides and 17 cm at the rear provides protection for the walls from direct precipitation. From below, pressure-impregnated floor beams protect the house from rising moisture. The Talkau 3 garden shed is a real all-rounder for your garden.
Hint: Floor and roof covering optionally available (not included)
| Outer dimension width: | 244 cm |
|---|---|
| External dimensions depth: | 204 cm |
| Requirements for roofing membrane (pcs.): | 4 |
| Requirements for roof shingles (pcs.): | 3 |
| Storm anchor requirements (pcs.): | 4 |
| Roof Material Thickness: | 16 mm |
| Roof width: | 270 cm |
| Roof area: | 6.4 m² |
| Roof shape: | Gable roof |
| Roof pitch: | 15° |
| Roof depth: | 234 cm |
| Roof type: | Roof slab |
| Passage dimension width: | 140 cm |
| Passage dimension height: | 173 cm |
| Color: | Natural |
| Ridge height: | 230 cm |
| Base: | 4.8 m² |
| Inner dimension width: | 234 cm |
| Inner dimension depth: | 194 cm |
| Material: | Nordic Spruce |
| Lock: | Cylinder lock with 3 keys |
| Snow load: | 85 kg/m² |
| Height: | 194 cm |
| Width of the base: | 240 cm |
| Depth plinth: | 200 cm |
| Door Width: | 70.5 cm |
| Door height: | 176.5 cm |
| Door pane material: | Art glass |
| Enclosed space: | 10.2 m³ |
| Packaging dimensions mm/weight kg: | 2400x1170x470x355 |
| Wall thickness: | 28 mm |
Eduard-Suling-Straße 17
28217 Bremen
This depends on your area of residence, because the building regulations can differ depending on the state and/or municipality. You can find general information on this in our guide to the garden house building permit. However, only your locally responsible building authority can give you a binding statement.
Yes, absolutely! There are several ways to build a load-bearing and even subsoil. You can find out how to choose the right foundation for your garden house and how the different types differ in our guide.
This depends on which wood colour or variant you have chosen. Use our information article as a guide for natural products, in which we have compiled practical tips for painting the garden shed for you. If you opt for a pre-treated version, you will automatically benefit from our Karibu colour system.
In our special topic area, we summarize interesting facts about garden house care for you. Here you can find out, among other things, how you can optimally prepare your garden house for the winter or paint it properly.
Yes, for some products we provide you with video tutorials. Just take a look at our assembly videos for Karibu garden sheds and saunas to see if your model is there.